Про Вінницю » Немирівський район

Немирівський район

З давніх часів було відомо на Поділлі тихе поселення Мірів. Монголо-татарські завойовники знищили його. Нове поселення, як розповідають легенди, отримало назву Немирів, тому, що з тих пір жителі селища не мирилися з неправдою, боролися з ворогом нещадно.

У XVI ст. Жителі Немирова брали активну участь у народному русі під проводом Северина Наливайка. У XVII-ст. тут було піднято прапор повстанців, очолюваних Уманським полковником Іваном Ганжа. У 1652 році відбулася одна з вирішальних битв визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького - Батізька битва (в урочищі Батіг нині Вінницької області). У цей час і побував у Немирові Богдан Хмельницький. Немировчани билися в загонах Семена Палія, Самуїла Самуся, Івана Гонти, Максима Залізняка - відважних повстанців.

З Немировом пов'язані імена видатних діячів культури, науки.

10 грудня 1821 року тут народився великий російський поет Микола Олексійович Некрасов. У Немирові жила і творила свої твори Марко Вовчок - відома українська і російська письменниця революційно-демократичного напряму. У будинку її створена кімната-музей.

Не раз приїжджали відпочивати в Немирів полководець О.В.Суворов, письменник Оноре де Бальзак, композитор М.Д.Леонтович; залишав улюблену Одесу і їхав відпочивати в Немирів видатний радянський вчений офтальмолог і хірург В.П.Філатов.

Чим же так привабливий Немирів? Розкішним хвойно-листяним парком, каскадом озер, пишними лугами, золотистими полями, цілющим повітрям. Площа парку 85 гектарів. Його флора не зчитує більше ста різноманітних видів, серед них є рідкісні екзоти.

У глибині парку - палац, колись належав княгині Щербатової, нині зберігається як пам'ятник архітектури XIX століття.

13 травня 1921 року В.І.Ленін підписав декрет «Про будинки відпочинку». І в цих мальовничих місцях розмістилася здравниця всесоюзного значення - будинок відпочинку «Авангард». Їдуть сюди відпочивати і лікуватися не тільки з усіх кінців країни, але і з десятків зарубіжних країн. За останні роки на території парку виросли сучасні корпуси з усіма зручностями, за останнім словом бальнеології обладнана водогрязе-лікарня. Мінеральна вода доставляється з Моршина; лікувальні коктейлі для хворих серцево-судинними захворюваннями готуються на місці. Сотні людей щодня можуть скористатися послугами масажистів, світлопроцедурами.

Філія річного відділення будинку відпочинку знаходиться в 16 кілометрах від Немирова в селі Сокілець. І тут, на крутих берегах Південного Бугу розкинувся парк, заснований у XVIII ст. Його площа 30 гектарів. Поруч відомі Печерські пороги - улюблене місце змагань туристів-водників.

У Немирові встановлені пам'ятники В.І.Леніну; воїнам Радянської Армії, які загинули в боях з фашистськими окупантами; пам'ятник у парку на могилі патріотів-підпільників, які загинули в січні 1943 року; пам'ятник землякові, великому поетові М.О.Некрасова, пам'ятник видатній українській письменниці Марко Вовчок.

Немирівське бюро подорожей та екскурсій організовує поїздки в Брацлав і Ометинці.

Брацлав - селище міського типу, один з найстаріших населених пунктів Поділля, місце паломництва туристів.

Перші згадки про нього відносяться до 1362 року. Тоді була вибудувана фортеця, захищена півкільцем валів. Рештки укріплення і підземних ходів збереглися і донині. Недалеко від Брацлава, в сусідньому селі Вовчок, ховався від царських переслідувачів і проводив революційну пропаганду народник Андрій Желябов, якого В.І.Ленін ставив в один ряд з Робесп'єром і Гарібальді.

Село Ометинці - батьківщина героя оборони Севастополя Петра Марковича Кошки, який повернувся в рідне село і жив тут до кінця своїх днів. Матросу П.М.Кошке встановлений на батьківщині пам'ятник.