Про Вінницю » Музей історії декабризму у Тульчині

Музей історії декабризму у Тульчині

На південній околиці Тульчина стоїть ошатний одноповерховий будиночок. Це - Музей історії декабризму, філія Вінницького краєзнавчого музею.

Як свідчить меморіальна дошка, встановлена на фасаді, тут в 1818-1825 роках жив керівник Південного товариства декабристів полковник 2-ї Південної армії Павло Іванович Пестель (1793-1826). На квартирі П.І.Пестеля нерідко збиралися декабристи. Тут визрівала ідея написання знаменитої «Руської правди» - конституційної програми антимонархічної Росії. У березні 1821 року в цьому будинку відбувалося темне засідання, на якому закладені організаційні основи Південного товариства декабристів.

Музей відкритий 25 грудня 1975 року - на честь 150-річчя з часів повстання декабристів. У ньому зібрано чимало цінних експонатів, книг і документів, надісланих сюди з Москви, Петербурга, Києва. Серед них - ряд оригінальних архівних документів та фотокопій про важке становище трудящих в царській Росії, і зокрема на Поділлі, під час декабристського руху. Експонуються листи РСДРП 1905 року, присвячені пам'яті декабристів.

Відвідувачі подовгу затримуються біля стендів, де виставлені особисті речі П.І.Пестеля, книги з його бібліотеки, портрети друзів - декабристів О.Юшневского, С.Волконського, В.Давідова, Е.Баратінского, Д.Вольфа, М.Лорера.

Матеріали, зібрані в музеї, розповідають про діяльність Тульчинської, Васильківської та Кам'янської управ Південного товариства, а також про роботу Південного товариства на чолі з К.Рілеєвим. Серед експонатів - малюнки будинків Пестеля і Юшневського в Тульчині, де збиралися декабристи, лесової сторожки неподалік села Кирнасівка, садиби Давидових у Кам'янці.

У лютому 1821 року у Тульчині разом з братами Давидовими приїхав О.С.Пушкин.

У Тульчині Олександр Сергійович зустрічався з П.І.Пестелем. Він щирими симпатіями і повагою перейнявся до Павла Івановича, якого вважав «одним з найоригінальніших умів». Поет збирався було припинити службу в Петербурзі і приїхати на Україну - в Тульчин. Навіть братові своєму він рекомендував перейти на службу в 2-у армію. В експозиції є портрет О.С.Пушкіна, а також тексти відомого вірша поета про декабристів - «Послання в Сибір» і уривок з десятої глави роману «Євгеній Онєгін», де згадується подільське місто і Пестель.

В одній з вітрин демонструється копія «Руської правди» - історичного документа, над яким П.І.Пестель працював у Тульчині.

13 грудня 1825 року П.І.Пестеля на в'їзді до Тульчина заарештували. Після поразки повстання декабристів його разом з К.Ф.Рілеевим, С.І.Муравьйовим-Апостолом, М.П.Бестужевим-Рюміним і П.Г.Каховським стратили.

В експозиції представлено альманах О.І.Герцена «Полярна зірка», на обкладинці якого вміщено силуети п'яти повішених декабристів. А поруч запис з щоденника Т.Г.Шевченка, сповнений гніву і прокльони на адресу «коронованого ката» Миколи Палкіна...

На електротабло - відомі слова В.І.Леніна про роль і значення перших російських дворянських революціонерів «Декабристи розбудили Герцена. Герцен розгорнув агітацію. Її підхопили, розширили, зміцнили, загартували революціонери-різночинці...»

Музейна експозиція завершується матеріалами, які розповідають про честь пам'яті декабристів в нашій країні.