Про Вінницю » Музей Козятинського локомотивного депо імені братів Валдаєвих

Музей Козятинського локомотивного депо імені братів Валдаєвих

Своєрідним пам'ятником героїчного революційного минулого міста залізничників є музей Козятинського локомотивного депо, він як і саме підприємство, носить ім'я братів Валдаевих. Експозиція відображає сторінки славної біографії Козятинського локомотивного депо - одного з перших транспортних підприємств України. Відкривається вона фотографією братів Волдаевих і мазаічним панно, яке зображує революційні події 1905 року. У бурхливі дні грудня робочі Козятина оголосили страйк. Для керівництва ним був обраний страйковий комітет на чолі з братами Михайлом і Василем Волдаєвим. В експозиції зберігається цікавий документ тих часів - текст вимоги робітників, яке вони висунули на зборах: «Геть війська! Звільнити заарештованих! Видати заробітну плату за всі дні страйку!». Страйк був жорстоко придушений, а його керівники - Михайло і Василь Валдаєви - розстріляні. Під кулями жандармів в той день загинуло мало страйкарів.

Ряд музейних експонатів - фотографії, вирізки з газет, накази, макети, діаграми - показує участь залізничників у оновленні народного господарства краю, зруйнованого під час громадянської війни та іноземної військової інтервенції. Завдяки братньої допомоги, даної колективами багатьох підприємств молодої країни рад, робітники депо вже до 1923 року повністю оновили паровозний парк.

У музеї, як у літописі, відображений прогрес радянського залізничного транспорту, пов'язаний з науково-технічною революцією, показано як на зміну паровозам прийшли тепловози і електровози, як невпізнано змінилися умови праці і самі люди.

Стенди музею дають уявлення про сьогоднішній день локомотивного депо - одного з передових підприємств країни, розповідають про досвід козатинців по організації ремонту електровозів, схвалений Міністерством шляхів сполучення СРСР.

Численні фотографії знайомлять відвідувача з передовиками підприємства.

Ось фотографія М.І.Порхуна - знаменитого машиніста, заслуженого працівника залізничного транспорту України, делегата XXV з'їзду КПРС, кавалера ордена Леніна, ініціатора водіння великовагових поїздів. Ініціативу М.І.Порхуна підтримали всі машиністи Південно-Західної, а також Львівської та Одесько-Кишинівської залізниць. Тут же фотографії заслужених раціоналізаторів УРСР Корнійчука, Сенніка, новаторів виробництва Вельгуса, Маманка, Храпчука.

У Козятинському локомотивному депо склалися хороші традиції ідейно-політичного і трудового виховання молодих робітників. І в цьому велика заслуга працівників музею. Тут часто відбуваються зустрічі з передовиками виробництва, тематичні вечори, вручення посвідчень на право водіння локомотива та інші знаменні події.