Про Вінницю » Тиманівський музей історії села і колгоспу

Тиманівський музей історії села і колгоспу

Музей розташований в сільському Палаці культури, зведеному на честь 50-річчя Великого Жовтня. Створений він у 60-х роках з ініціативи громадськості Тиманівка.

У 1966 році трудящі цього села через газету «Вінницька правда» звернулися до робітників, колгоспників, інтеллегеціі області із закликом створювати сільські музеї. «Кожна частка української землі, - читаємо в їх листі, - пов'язана з історією нашого народу. Кожен населений пункт має свої славні традиції, на яких потрібно виховувати людей, зокрема молодь». Незабаром в Тиманівці було відкрито музей села і колгоспу. Зараз у селі, крім цього музею, створені ще два музеї - О.В.Суворова і художній імені Т.Г.Шевченка.

Сільські музеї стали своєрідною школою. Тут проходять республіканські наради - семінари працівників народних музеїв республіки.

Експозицію музею історії села і колгоспу відкриває стенд, який відображає Тиманівка в дореволюційному минулому. На одному з малюнків зображений будиночок бідняка під солом'яною стріхою і з стлевшім парканом, на іншому - збір мита. Серед експонатів музею - знаряддя праці Тиманівських жителів часів кріпацтва: плуг з наконечниками, серпи, коси, а також предмети побутового вжитку - гончарний посуд, самоткане полотно, одяг.

Революційне натхнення, яке охопило Росію в 1905 році, знайшло відгук і в Тиманівці. Тут страйкують працівники, сільська біднота. Серед експонатів, які знайомлять з цією сторінкою життя в Тиманівці, звертають уваги старовинні фото проводир Тиманівськіх жителів, батрака, матроса Балтійського флоту Захара Степановича Дмитрика, фото, на якому зображено, як Тиманівскі жителі - страйкарі вирубують ліс поміщика.

Багато музейних матеріалів присвячені подіям Великого Жовтня, громадянської війни. У центрі вітрини фотокопія з картини «Ленін читає квітневі тези». Зацікавлює фото тиманівців, які зібралися на мітинг. У центрі колективу стоїть матрос з розстебнутою курткою і в тільняшці. У його лівій руці - безкозирка, а в правій - більшовицька газета з надрукованими в ній Декретами про світ і землю. На іншому фото - члени революційного комітету наділяють жителів землею, роздають худобу, інвентар. Подовгу зупиняються відвідувачі близько фотографій людини у військовій гімнастерці. Це - Йосип Степанович Шестопалько - перший більшовик в селі, голова волосного виконавчого комітету. У 1929 році він був по-звірячому вбитий ворогами Радянської влади. Тиманівці свято шанують пам'ять про вірного більшовика - ленінця. Над могилою Шестопалько височить пам'ятник. Його ім'я носить одна з кращих вулиць села.

У музеї безліч цікавих ілюстрацій до становлення колгоспного ладу в селі.

У жовтні 1924 року тринадцять бідняцьких господарств об'єдналися в артіль «Червоний Жовтень». Головою її обрали З.С.Дмітрика. Ось на фотографії косарі на загальній ниві. На іншій - перший в селі трактор «Фордзон» переорює кордон колишніх одноосібників. А ось фотографія школи, на будівництво якої з державних фондів було виділено 300 тисяч рублів. На будівельному майданчику в Тиманівці побував голова ВУЦВК Г.І.Петровський.

В експозиції розповідь про тих кому вдячна Тиманівка своєю трудовою славою. На фотографіях - двічі Герой Соціалістичної праці П.Желюк, який очолював колгосп майже півстоліття - 1928-1976 рр., П`ятисотенниця Н.С.Нароган, голова сільради Р.І.Нагорянська та інші.

Окремий відділ музею розповідає про участь тиманівців у Великій Вітчизняній війні. У селі діяла підпільна група, яка збирала розвідувальні дані, поширювала листівки.

Фотографії багатьох учасників війни, братської могили в селі, пам'ятника загиблим воїнам, щоденник підпільника Я.С.Кокошка, листи - ось неповний перелік експонатів сільського музею, який свідчить про героїзм і мужність нашого народу в боротьбі з фашистськими загарбниками.

Наступний розділ експозиції названий «Наша мета - комунізм».

У 1951 році артіль «Червоний Жовтень» об'єдналася з колгоспом «Паризька комуна».

З часом міцніло господарство артілі. За успіхи, досягнуті в розвитку землеробства і тваринництва, колгосп з 1958 року - учасник ВДНГ, щорічно отримує дипломи, золоті та бронзові медалі. Зараз це господарство носить ім'я П.Желюка.

Батьківщина високо відзначила трудові подвиги тиманівців. На колгоспному прапорі золотом сяє орден Трудового Червоного Прапора.

Цікаво зроблена діаграма мовою цифр розповідає про теперішній час соціалістичного села. На фотографіях - школа - десятирічка, Палац культури, лікарня, санаторій, дитячий садок, житлові будинки колгоспників, громадські та адміністративні будинки. Все це - зримі обриси нової Тиманівки, її сучасного щасливого життя.