Про Вінницю » Антопільський парк

Антопільський парк

Одного погожого ранку в 1921 році жителі села Антополя прокинулися від гортанних стукотів мисливського  рогу. Незабаром з великого парку князя Романа Четвертинського виїхала кавалькада мисливців і попрямувала до лісового урочища. Серед вершників можна було дізнатися і О.С.Пушкіна, який перебував у той час у своїх тульчинських друзів-декабристів і був запрошений в Антопіль на полювання.

Захопившись полюванням, поет непомітно відстав від групи мисливців і заблукав. Йдучи в одному напрямку, він вийшов на лісовий кордон віддаленій дачі «Дубина Перловських». Лісник спочатку прийняв Пушкіна за переодягненого цигана, однак, почувши веселу розповідь про свою пригоду, запросив гостя до себе, а на другий день відвіз його в Антопіль до маєтку Четвертинських.

Таку розповідь почули від старожилів сіл Антополя, Вапнярки та Радянського любителі природи, у минулому лісники Н.Т.Барановский і Л.І.Шипович, яких зацікавила історія виникнення старовинного Антопільського парку.

Побудований він в ландшафтному стилі, площа 27 гектарів. Знаходиться на кордоні двох природних зон степу і лісостепу (на відстані 8 кілометрів від залізничної станції Вапнярки Томашпільського району). Основою став природний дубово-ясеневий масив.

На височині, посеред великої галявини, знаходиться палац, центральний вхід до якого оформлений високим ганком з чотирма колонами. Звідси відкривається широка перспектива на нижню частину насаджень і каскадів ставків, створених системою гребель з поступовими перепадами рівня до найнижчого місця - кількох галявин з могутніми ясенами.

Вся територія обнесена кам'яним муром.

Дендрологічні багатства парку досить значні. Тут ростуть вікові дуби та чотирьохсот літні ясени - одні з найбільших на Україні. Всього налічується більше 40 видів і форм дерев, серед них є липи, ясени, каштани і клени, які були висаджені близько 250 років тому. Ростуть і такі цінні декоративні породи, як ясен плакучий, сосна чорна, горіх чорний і грецький, ялина звичайна, сосна звичайна, клен-явір, горобина, береза та інші. Привертають барвисті куточки, утворені полянами з групами окремих дерев або цілими масивами дубового, ясенового і соснового гаїв.

Після Жовтневої революції на базі Антопільського парку був відкритий будинок відпочинку республіканського значення. З 1957 року палац разом з парком перейшов у володіння обласного відділу соціального забезпечення. Адміністрація Антопільського будинки престарілих, який знаходиться на території парку проводить необхідні заходи по заощадженню старовинної пам'ятки природи. Розчищені загущені ділянки від самосіву малоцінних порід, видалені сухостійні дерева, ведуться роботи з оновлення ставків та спорудження оранжереї.

Щорічно парк приймає численні екскурсії трудящих і школярів з Томашполя, довколишніх сіл та інших місць області.