Про Вінницю » Браїлівський парк |
…З відкритих вікон розкішного палацу линуть чарівні звуки мелодій, а на дзеркало ставу, поміж столітніх лип, випливає флотилія човнів з розфранченими гостями.
Таким уявляється минуле цього парку з талановитої кінострічки «Чайковський», де використано факти про перебування видатного російського композитора в Браїлові.
Знаходиться парк в центрі селища Браїлова Жмеринського району, на правому березі річки Рів – притоки Південного Бугу. Насадження, а також палац і троє штучних озер були створені в середині XIX століття. Надія Філаретівна фон Мек, яка володіла цим помістям, була добре освіченою людиною і відзначалася своїми прогресивними поглядами. Вона була справжнім цінителем і палким прихильником таланту П.І.Чайковського, неодноразово підтримувала його в скрутному становищі і надавала безкорисну допомогу. Довгі роки великої і чистої дружби зв`язували цих двох людей.
З 1876 по 1880 роки композитор часто приїздив до Браїлова. У палаці для нього була відведена кімната, в якій він працював над своїми творами. В одному з листів до брата Петро Ілліч писав: «Ніколи за кордоном серед дивовижних красот… я не знаходив таких хвилин святого натхнення від природи, яке вище навіть від насолоди мистецтвом. Тут є широчезне поле для уяви».
Під благотворним впливом навколишньої природи П.І.Чайковський написав у Браїлові чимало відомих творів, зокрема оперу «Орлеанская дева» та романси «Средь шумного бала», «То было раннею весной», «Серенада Дон-Жуана».
В кінці XIX століття княгиня фон Мек виїхала з Браїлова. Її маєток перейшов до рук землевласників Ралі, які володіли ним аж до Жовтневої революції. Із архітектурних споруд парку частково залишилися кам`яна огорожа і напівзруйнований палац. Добре збереглися лише допоміжні будівлі, в яких тепер розташовано Браїлівське міське профтехучилище, що шефствує над цікавою дендрологічною пам`яткою природи.
Насадження займають площу біля 7,5 гектара і нараховують 45 видів дерев та чагарників. Серед них найбільший інтерес викликають сосна веймутова, що росте поблизу центральної брами, американська, крупнолиста і мілколиста липа, китайська, пірамідальна, канадська, бальзамічна, чорна тополя.
Перед палацом привертає увагу біогрупа столітніх ясенів. З цього найбільш високого місця відкривається панорама на ставки.
Нині в парку ведуться роботи по реставрації палацу, зріджені насадження поповнюються горобиною, липою, тополею, березою,каштаном та іншими породами. Трудящі селища Браїлова оберігають історичне місце, що давало натхнення чародію російської музики П.І.Чайковському.