Про Вінницю » Немирівський парк |
Якщо випаде нагода виїхати на цю трасу, зупиніться на 46 кілометрі від Вінниці, поблизу старовинного Немирівського дендропарку - видатного шедевра садово-паркової архітектури початку XIX століття. Його планували на замовлення Болеслава Потоцького. Внучка магната - княгиня Щербатова, в 1987 році, після приїзду з Петербурга, значно розширила територію насаджень. Ця робота проводилася під керівництвом утвореного майстра-садівника Загера і його помічників. В цей же час і починається будівництво палацу, яке тривало до Жовтневої революції. Старожили розповідають, що княгиня була жорстокою і надзвичайно забобонною. Розширюючи парк, вона забирала у селян землю. Існує легенда, ніби циганка-ворожка пророкувала Щербатової загибель, як тільки буде побудований палац. Ось чому так затягнулося будівництво. Але це не врятувало княгиню.
Радянська влада поклала край свавіллю поміщиці і подбала, щоб зберегти багатство парку і поставити їх на службу трудящих. 13 травня 1921 року В.І.Леніним був підписаний декрет «Про будинки відпочинку». У Немирові на базі маєтку княгині Щербатової відразу ж відкрився будинок відпочинку, нині відомий під назвою «Авангард».
Історія Немирівського парку тісно пов'язана з іменами видатних діячів мистецтва і науки. Свого часу його відвідали російський полководець О.В.Суворов, українська письменниця Марко Вовчок, великий французький майстер слова Оноре Де Бальзак, відомий радянський вчений, академік В.П.Філатов.
Увагу відпочиваючих приваблюють рідкісні породи дерев, привезені з різних куточків землі. Цікаво оглянути двоповерховий палац - пам'ятник архітектури кінця XIX століття, побудований в стилі ампір, якому властива сувора монументальність.
У парку є манеж, оранжерея. Його прикрашають скульптурні групи і майстерно виконані з граніту і гнейсів гроти, а так само більше десятка додаткових і житлових споруд. Все це вдало доповнює система ставків, гребель. Збереглося багато прогулянкових алей і садових доріжок, вимощених вапняком і гранітом.
Площа парку разом з архітектурними спорудами і трьома ставками займає близько 85 гектарів. Оригінальне розміщення, майстерний підбір і композиція груп дерев в з'єднанні з газонами, кольоровими партерами, великими полянами і головною архітектурною спорудою показали чудове створення мистецтва людей і природи.
Біля палацу розміщений невеликий «Французький сад». Який складається з ефектного квіткового партеру, укладеного з двох сторін цільною стіною стриженого граба. Решта території ландшафтного типу, тобто насадження створено з максимальним урахуванням природних особливостей навколишньої місцевості.
З дендрологічних багатств парку особливе захоплення викликають рідкісні породи дерев - екзоти: реліктове дерево третинного періоду - гінкго дволопатеве, каліфорнійська ялина, кедр сибірський, липа срібна, дугласия, ялина Енгельмана, бундук канадський, могутні дерева сосни веймутовой і чорної, платана, дуба червоного і пірамідального і багато інших, які гармонійно злилися з мальовничими галявинами.
До 1941 року в парку налічувалося близько 100 видів і форм порід дерев і кущів, а в 1945 році - лише 75. Багато цінних порід, а особливо екзотичних, загинуло під час війни, багато їх було викопано і вивезено окупантами.
Чимало зусиль доклали працівники будинку відпочинку «Авангард», щоб відновити красу парку і поповнити колекцію його рослинності. Під керівництвом досвідченого агронома Г.Гулька тут з року в рік проводяться різноманітні насадження. Нині колекція дерево-чагарникових порід налічує 161 вид.
На честь знаменних дат - першого польоту людини в космос, 100-річчя з дня народження В.І.Леніна та інших - створені пам'ятні алеї.
Прекрасно оснащений будинок відпочинку. До послуг відпочиваючих фізіотерапевтичні кабінети, радонові, вуглекислі і сірководневі ванни.
Зараз Немировська здравниця одна з найкращих в країні, а її чудовий парк відноситься до кращих зразків содово-паркового мистецтва.