Про Вінницю » Парк обласної лікарні імені академіка О.І.Ющенка

Парк обласної лікарні імені академіка О.І.Ющенка

В 1897 році на скелястих берегах Південного Бугу та його притоки – річки Вишні (південно-західна околиця Вінниці) було зведено корпуси лікарні. Чудове місце розташування само по собі спонукало до її прикраси. І вже через рік почалася закладка парку. Всіма роботами керував лікар Л.Л.Драшкевич, а це свідчить про його добру обізнаність в питаннях паркового будівництва, дендрології та природознавства.

Знайомство з парком починається з алеї, що веде від центрального входу, з вулиці Пирогова до головного корпусу лікарні. Виділяється алея клиновидними кронами пірамідальної тополі, серед якої зростає єдиний в області жіночий екземпляр. По обидві сторони розкинувся фруктовий сад, за ним – декоративні насадження.

Центральна алея перетинається трьома бічними.

Наче біла казка, зліва сліпуче мерехтить березовий гай.

За фасадом лікувальних корпусів, витягнутих в одну лінію зі сходу на захід, - старі насадження: ясени, дуби, клени. За ними крутий берег Бугу з гранітними скелями та джерелами грунтової води.

Вздовж річки густо поросли біла акація, дика яблуня, груша, волоський горіх. З кам`янистих круч відкриваються види на зелені схили протилежного берега, уквітчаного суцільним масивом із граба, клена та липи. Паркові схили поступово сходять донизу і біля берега закінчуються зеленою смугою великого лугу.

В парку зустрічається багато рідкісних порід. Зокрема е алея із модрини європейської, біогрупа горіха Зібольда, кульовидна акація, прищеплена форма клена –явора пурпурнолистого, туя західна, екземпляр евкаліпту (у відкритому грунті поблизу оранжереї), а також рожевоквітуча форма каштана кінського. З чагарникових порід висаджено бирючину, акацію жовту, спірею, аронію чорноплідну, форзицію, самшит, магонію падобалисту, та ряд інших видів. Нині насадження нараховують понад 60 видів деревно-чагарникових порід і займають площу разом з будовами та фруктовим садом 40 гектарів.

Під час Великої Вітчизняної війни насадженням завдано великої шкоди. Чимало дерев було понівечено окупантами, порубано і розкорчовано.

Постійну допомогу подає керівництву лікарні первинна організація Товариства охорони природи. З появою досвідченого садовода І.І.Русавського насадженням забезпечено систематичний кваліфікований догляд. Тільки в 1969-1970 роках висаджено понад 5 тисяч дерев і 12 тисяч чагарників. Особливо багато посадок проведено на схилах рік.

В 1968 році поблизу головного корпусу відкрито обеліск медичним працівникам, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни. На території парку також поховані його засновники – перший головний лікар В.П.Кузнєцов і лікар Л.Л.Дарашкевич.

Алеї парку, мальовничі скелясті береги та зелений килим лугу постійно приваблюють до себе шанувальників краси природи.